Skip to content

1107 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$99,500
Last Sale Date
Dec 21, 1989

Property Information

Block1501.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
41%
Improvement Value:$153,900
59%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,769+5.2%
2024$4,533+4.7%
2023$4,331+1.8%
2022$4,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 4807, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1959