Skip to content

1126 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block1501.17
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
37%
Improvement Value:$200,200
63%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+5.2%
2024$5,491+33.9%
2023$4,101+0.4%
2022$4,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft928DeedBook 19096, Page 168Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft928DeedBook 18875, Page 663Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5314, Page 508

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4139, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1961