Skip to content

1007 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$204,750
Last Sale Date
Jul 14, 2009

Property Information

Block1501.17
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,602
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
47%
Improvement Value:$162,300
53%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+5.2%
2024$5,285+1.5%
2023$5,208+0.4%
2022$5,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,750
DeedBook 14362, Page 1817

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 12239, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1962