Skip to content

1086 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Aug 30, 2006

Property Information

Block1501.17
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,784
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$259,900
72%
Total Assessment$362,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608+5.2%
2024$6,282+16.0%
2023$5,413+0.4%
2022$5,390+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 13380, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1969