Skip to content

1000 Monty RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
May 18, 1973

Property Information

Block1501.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,373
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
48%
Improvement Value:$129,600
52%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,332+5.5%
2024$4,105-6.7%
2023$4,399+0.4%
2022$4,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962