Skip to content

1122 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block1501.17
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,192
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
46%
Improvement Value:$143,800
54%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.2%
2024$4,584-0.9%
2023$4,627+0.4%
2022$4,606+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500
Sq Ft1,192DeedBook 19784, Page 356Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3680, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1960