Skip to content

1114 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block1501.17
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
52%
Improvement Value:$110,700
48%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+5.2%
2024$3,959-2.4%
2023$4,056+0.4%
2022$4,038+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,100DeedBook 18340, Page 503Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960