Skip to content

1110 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block1501.17
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage880
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
46%
Improvement Value:$136,300
54%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+5.2%
2024$4,402+6.4%
2023$4,136+0.4%
2022$4,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5545, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1960