Skip to content

1013 Monty RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Date
Nov 18, 2068

Property Information

Block1501.18
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
39%
Improvement Value:$179,300
61%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+5.2%
2024$5,129+20.3%
2023$4,264+0.4%
2022$4,245+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft928DeedBook 18627, Page 260Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 10225, Page 1284

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5496, Page 495

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4781, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1961