Skip to content

1020 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block1501.18
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
46%
Improvement Value:$135,100
54%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+5.2%
2024$4,364+1.1%
2023$4,316+0.4%
2022$4,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000
Sq Ft1,228DeedBook 19339, Page 1527Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 10779, Page 427

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4877, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1961