Skip to content

1004 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block1501.18
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
52%
Improvement Value:$108,900
48%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,132+5.2%
2024$3,928-3.9%
2023$4,088+0.4%
2022$4,070+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$93,088
DeedBook 15505, Page 436

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 13911, Page 711

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5101, Page 423

Property Sale

Sale
$42,968
DeedBook 4231, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1961