Skip to content

1001 Monty RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$41,900
Last Sale Date
Oct 29, 1979

Property Information

Block1501.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,488
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
37%
Improvement Value:$198,900
63%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,771+5.2%
2024$5,486+4.5%
2023$5,250+0.4%
2022$5,227+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 3871, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1961