Skip to content

1013 Garnet CourtToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Nov 9, 1972

Property Information

Block1501.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,839
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
42%
Improvement Value:$208,600
58%
Total Assessment$359,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+5.2%
2024$6,225+1.2%
2023$6,150+0.4%
2022$6,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964