Skip to content

1062 York CourtToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 7, 2004

Property Information

Block1501.19
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,828
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
24%
Improvement Value:$414,700
76%
Total Assessment$545,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+5.2%
2024$9,446+7.4%
2023$8,798+0.4%
2022$8,759+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12398, Page 247

Property Sale

Sale
$180,100
DeedBook 11840, Page 1699

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5708, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1964