Skip to content

1067 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block1501.19
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,192
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,800
54%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+5.2%
2024$5,276+2.8%
2023$5,130+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,192DeedBook 18755, Page 1622Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14540, Page 1001

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11166, Page 1759

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 5038, Page 379

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4386, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1965