Skip to content

1067 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1501.20
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,302
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$251,700
72%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+5.6%
2024$6,033+9.6%
2023$5,503+1.7%
2022$5,412+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,302DeedBook 18669, Page 114Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,302DeedBook 18292, Page 1688Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13550, Page 487

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5098, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1965