Skip to content

1044 Lucy LaneToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block1501.20
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,332
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$191,200
67%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.2%
2024$4,971-2.9%
2023$5,118+0.4%
2022$5,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 17514, Page 948Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14315, Page 606

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4922, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1970