Skip to content

1036 Lucy LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 21, 1986

Property Information

Block1501.20
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,572
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$235,000
71%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+5.2%
2024$5,730+7.4%
2023$5,336+0.4%
2022$5,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4508, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1969