Skip to content

1039 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block1501.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,192
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
50%
Improvement Value:$129,700
50%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+5.2%
2024$4,461-5.6%
2023$4,727+0.4%
2022$4,706+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 18081, Page 1141Recorded10/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964