Skip to content

5 Emerald CourtToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block1501.21
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,792
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
42%
Improvement Value:$212,800
58%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+5.2%
2024$6,349+1.5%
2023$6,257+0.4%
2022$6,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,792DeedBook 19547, Page 890Recorded11/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963