Skip to content

1074 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 17, 2005

Property Information

Block1501.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,604
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
39%
Improvement Value:$212,400
61%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+5.2%
2024$5,996+4.7%
2023$5,726+0.4%
2022$5,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12514, Page 1078

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4806, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1963