Skip to content

1100 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block1501.22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,124
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
29%
Improvement Value:$331,100
71%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+5.2%
2024$8,016+12.5%
2023$7,127+0.4%
2022$7,095+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,124DeedBook 18550, Page 586Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10687, Page 1044

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5596, Page 269

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4224, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1968