Skip to content

1120 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 1, 2011

Property Information

Block1501.22
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,602
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
40%
Improvement Value:$195,900
60%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,898+5.2%
2024$5,607+9.3%
2023$5,128+0.4%
2022$5,105+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 15372, Page 274

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 12450, Page 1

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4677, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1964