Skip to content

1118 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 15, 2000

Property Information

Block1501.22
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,360
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
43%
Improvement Value:$169,000
57%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+5.2%
2024$5,141-0.4%
2023$5,160+0.4%
2022$5,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10130, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1964