Skip to content

1110 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block1501.22
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,192
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
47%
Improvement Value:$153,800
53%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+5.2%
2024$5,051+2.7%
2023$4,920+0.4%
2022$4,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11482, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1964