Skip to content

1108 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2001

Property Information

Block1501.22
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,764
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
38%
Improvement Value:$224,100
62%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+5.2%
2024$6,303+2.8%
2023$6,132+0.4%
2022$6,105+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5384, Page 457

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3994, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1964