Skip to content

1102 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block1501.22
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,512
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
43%
Improvement Value:$180,500
57%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+5.2%
2024$5,513+1.7%
2023$5,421+0.4%
2022$5,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14478, Page 682

Property Sale

Sale
$294,900
DeedBook 12490, Page 940

Property Sale

Sale
$111,250
DeedBook 5235, Page 517

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3552, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1963