Skip to content

1126 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block1501.22
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,192
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
38%
Improvement Value:$208,900
62%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.2%
2024$5,832+15.1%
2023$5,065+0.4%
2022$5,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,192DeedBook 19184, Page 216Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 16590, Page 1446Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12916, Page 1592

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5016, Page 477

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4564, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1963