Skip to content

1127 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Date
Mar 19, 1994

Property Information

Block1501.23
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,846
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
35%
Improvement Value:$234,500
65%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+5.2%
2024$6,275+12.7%
2023$5,569+0.4%
2022$5,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5150, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1963