Skip to content

1123 Ruby DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block1501.23
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,350
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
35%
Improvement Value:$240,700
65%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714+5.2%
2024$6,382+4.9%
2023$6,085+0.4%
2022$6,058+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 16641, Page 1106Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$153,700
DeedBook 10853, Page 1284

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4612, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1963