Skip to content

1018 Amethyst DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block1501.24
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,546
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$285,100
73%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+5.2%
2024$6,753+4.3%
2023$6,475+0.4%
2022$6,447+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10539, Page 470

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 4732, Page 775

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4304, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1969