Skip to content

1011 Onyx DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block1501.24
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,620
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
31%
Improvement Value:$251,500
69%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.2%
2024$6,344+15.9%
2023$5,476+0.4%
2022$5,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5587, Page 510

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4375, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1968