Skip to content

1015 Amethyst DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Jan 17, 2016

Property Information

Block1501.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,234
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
24%
Improvement Value:$312,000
76%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+5.2%
2024$7,149+14.4%
2023$6,247+0.4%
2022$6,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4897, Page 189

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3533, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1970