Skip to content

1041 Lucy LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$515,500
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block1501.25
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,824
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$294,600
75%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.2%
2024$6,831+18.7%
2023$5,754+0.4%
2022$5,729+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,500
Sq Ft1,824DeedBook 19899, Page 595Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 17394, Page 774Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$173,250

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 17090, Page 1686Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10970, Page 1888

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969