Skip to content

1015 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Aug 25, 1995

Property Information

Block1501.27
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,404
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
32%
Improvement Value:$220,100
68%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+5.2%
2024$5,627+3.1%
2023$5,456+0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5298, Page 750

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4269, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1969