Skip to content

1044 Culpepper DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block1501.27
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,658
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$317,200
77%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+5.2%
2024$7,135+17.3%
2023$6,085+0.4%
2022$6,058+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14254, Page 622

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 14177, Page 1727

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12347, Page 310

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 3792, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1971