Skip to content

1005 Eastwind AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block1501.27
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,232
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
23%
Improvement Value:$323,700
77%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+5.2%
2024$7,317+3.8%
2023$7,052+0.4%
2022$7,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 18019, Page 546Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5698, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1972