Skip to content

1013 Eastwind AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$30,785
Last Sale Date
Sep 14, 1972

Property Information

Block1501.27
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,400
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
33%
Improvement Value:$198,800
67%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+5.2%
2024$5,138+3.9%
2023$4,945+0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,785
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972