Skip to content

1017 Eastwind AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block1501.27
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
22%
Improvement Value:$347,400
78%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+5.2%
2024$7,710+12.6%
2023$6,846+0.4%
2022$6,816+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,896DeedBook 19502, Page 1286Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5038, Page 340

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4051, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1972