Skip to content

1029 Eastwind AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block1501.27
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,896
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
28%
Improvement Value:$309,400
72%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+5.2%
2024$7,433+10.8%
2023$6,708+0.4%
2022$6,679+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,896DeedBook 18163, Page 1390Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5326, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1972