Skip to content

1027 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1501.27
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,484
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$192,400
67%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252+5.2%
2024$4,992+4.0%
2023$4,800+0.4%
2022$4,779+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 16684, Page 54Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5378, Page 821

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4922, Page 729

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 4135, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1967