Skip to content

1039 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block1501.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,580
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
28%
Improvement Value:$249,600
72%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+5.4%
2024$5,750+12.8%
2023$5,095+0.4%
2022$5,073+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,604DeedBook 17590, Page 1601Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3859, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1968