Skip to content

1047 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block1501.27
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,618
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
28%
Improvement Value:$302,400
72%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692+5.2%
2024$7,312+1.7%
2023$7,189+0.4%
2022$7,158+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 10859, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1968