Skip to content

1018 Topaz DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Aug 7, 1985

Property Information

Block1501.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,196
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
33%
Improvement Value:$215,300
67%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,601+5.4%
2024$5,312+4.3%
2023$5,093+0.5%
2022$5,070+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4334, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1969