Skip to content

1015 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block1501.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,131
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
24%
Improvement Value:$330,700
76%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,898+5.2%
2024$7,507+15.2%
2023$6,518+0.4%
2022$6,489+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11642, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1967