Skip to content

1019 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Nov 27, 1979

Property Information

Block1501.28
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,302
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
21%
Improvement Value:$383,400
79%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839+5.2%
2024$8,402+11.5%
2023$7,533+0.4%
2022$7,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 3877, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1967