Skip to content

1034 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block1501.29
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,244
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$172,300
63%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959+5.2%
2024$4,714-1.3%
2023$4,775+0.4%
2022$4,754+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,244DeedBook 20106, Page 1462Recorded8/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967