Skip to content

1023 Zircon DriveToms River, NJ 08754

Built 1975

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block1501.29
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,336
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$277,300
74%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+5.2%
2024$6,445+8.6%
2023$5,937+0.4%
2022$5,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5745, Page 786

Property Sale

Sale
$108,200
DeedBook 4899, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1975