Skip to content

1030 Zircon DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block1501.29
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,228
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
20%
Improvement Value:$400,900
80%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+5.2%
2024$8,705+16.0%
2023$7,502+0.4%
2022$7,470+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,228DeedBook 19422, Page 418Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 17101, Page 1547Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970