Skip to content

1101 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block1501.29
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,948
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
25%
Improvement Value:$309,000
75%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+5.2%
2024$7,132+2.8%
2023$6,939+0.4%
2022$6,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12903, Page 380

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4526, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1971